Rólunk

Egyesületünk 2023-ban alakult azzal a céllal, hogy csapatmunkánkkal segítsük a hivatalos szervek kereső-kutató és mentő munkáját képzett szakemberekkel, kereső-és mentőkutyákkal, valamint a terepet fentről jól érzékelő drónnal. Összehangolt munkával jelentősen rövidíthető a keresési idő, nagyobb a bajbajutottak megtalálásának esélye, ami sokszor életmentő fontosságú, főleg, ha sérülés is történt.

Előadás közben a csapat (Fotó: Magony Petra)

A mentés mellett az ismeretterjesztés is nagyon fontos számunkra. Kiemelten kezeljük az ifjúság oktatását, előadásokat tartunk, ismeretterjesztő anyagokat készítünk. Ha az emberek tisztában vannak vele, mit kell tenniük eltűnt családtagok, barátok felkutatása érdekében, gyorsan tudnak dönteni a teendőkről.
Hogy mire kell figyelni, kit kell értesíteni, arról részletesen itt olvashatnak.

Az egyesület céljai

Az  eltűnt emberek felkutatásán túl céljaink között szerepel felkészíteni a lakosságot polgár- és katasztrófavédelmi feladatokra, hogy képekes legyenek élet- és vagyonmentésre. Segítséget kívánunk nyújtani elemi csapások, természeti és ipari katasztrófák, valamint fegyveres konfliktusok esetén.
Aktív szerepet vállalunk kutatási és kárelhárítási feladatokban.

Együttműködünk katasztrófavédelmi és polgárvédelmi szervekkel, megyei és helyi védelmi bizottságokkal, önkormányzatokkal, a Magyar Vöröskereszttel, a Magyar Tűzoltó Szövetséggel, a Magyar Polgári Védelmi Szövetséggel és egyéb szervezetekkel, mentőcsoportokkal.
Együttműködési megállapodást kötöttünk a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatósággal és az Orosházi Hivatásos Tűzoltó-parancsnoksággal.

Csapatunk tagjai

Dr. Sin Zoltán

Elnök, kutyavezető

Bemutatkozás

1971-es születésű, három gyermek apja vagyok, állatorvosként dolgozom Orosházán és környékén. Gyermekkorom óta kapcsolatom van a kutyatartással, ill. későbbiekben a kutyatenyésztéssel is. Többfajta kutya megfordult nálunk; volt kuvaszunk, német juhászkutyánk, rottweilerünk, majd 1995-től foglalkozom a malinoissal. Kutyaiskolába jártam Orosházán, nagyon sokáig Békéscsabán, ahol megcsapott a munkakutyázás szele, volt 5 vizsgás kutyám, ebből egy egyes, 4 pedig hármas képzettségű, jártam világbajnokságokon, igaz legtöbbször nézőként, de hármon résztvevőként is jelen voltam, ahol sok tapasztalatot szereztem leginkább. Ezután lettem a MEOE Őrző-védő Bizottságának elnöke, és sikerült három munkakutya világbajnokságot megszerveznem (2006-Székesfehérvár-FMBB, 2010-Orosháza-ATIBOX, 2012-Zalaegerszeg-FCI).
Közben megkeresést kaptam az ország elsőként megalakuló mentőszervezetétől (Körös Mentőcsoport), hogy hozzam létre csapatommal a kutyás-kutató egységet, amelynek azóta is tagja vagyok, mind gyakorlatain, mind minősítésein részt veszek. Meghívást kaptam az országosan létrehozott HUSZÁR mentőszervezetbe, ahol állatorvosként működöm.
Napjaink legfontosabb kutyás projektje pedig a FÉM.

Kálmán László

Alelnök, csapatvezető

Bemutatkozás

A katasztrófavédelem munkáját először a Tiszai, majd a Dunai árvíznél segítettem.
Szociális munkásként 2008-tól dolgozom függőkkel, mely során szakvizsgát pszichiátriai és szenvedélybetegek szociális ellátásából tettem.
A Körös Mentőcsoport tagja 2017 óta vagyok, ahol beosztásom szerint a krízisintervenció az elsődleges feladatom.
A Földön-Égen Mentőcsoportban a fenti képességemen túl szervezési és koordinációs feladatokat látok el.

Melega Krisztián

Alelnök, drónpilóta

Bemutatkozás

A drónozással 2014-ben ismerkedtem meg, 2016-ban pedig megvettem az első saját gépet. Azóta sok repült óra került a gépekbe, én pedig annál is több tapasztalatot szereztem. 
Főállásban az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet kommunikációs vezetője vagyok, emellett a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Körös Mentőcsoportjának tagja 2013 óta. 

Drónpilótaként légi felderítési, személykeresési feladatokat, természeti csapások (árvíz, viharkár) esetén beavatkozóként kármentesítési munkákat, a mentőcsoport média komponens vezetőjeként pedig kommunikációs feladatokat végzek az önkéntes mentőszervezetben.
A FÉM-ben drónpilótaként tevékenykedem, valamint az egyesület elnökségi tagjaként is segítem a csapat munkáját.

Németh László

Parancsnok

Bemutatkozás

Németh László vagyok.
25 éve hivatásos tűzoltóként szolgálok. Ez idő alatt számos káreseménynél voltam jelen, tűzeseteknél műszaki mentéseknél, árvizeknél. Jelentős tapasztalatot szereztem ezek felszámolásában, irányításában. Rendszeresen részt vettem, veszek a szakmai versenyeken, továbbképzéseken, ahol bővíthetem a tudásomat, vagy átadhatom azt, mert ez a szakma az, ahol nincs két egyforma eset.

Szabadidőmben sportolok (fekete öves karatés vagyok), olvasok utazom. Jól beszélek angolul.

Evanyics Tímea

Fotós

Bemutatkozás

Evanyics Tímea vagyok, Sin Zoltánnal és kislányunkkal, Zorkával alkotunk egy családot. A rendőrségnél dolgozom, de tanult szakmám szerint vegyész vagyok. A kutatás-mentés témakörrel páromon keresztül kerültem kapcsolatba, hiszen ha Zoli megy, legtöbbször megyünk mi is vele! Kedvenc időtöltéseimhez tartozik a kirándulás, túrázás és a fotózás is. Így én lettem a csapat fotósa és reményeim szerint a FÉM második drónosa is én leszek.

Maczkó Klaudia

Kutyás kereső – segítő

Bemutatkozás

Maczkó Klaudia vagyok.
Állatorvosi asszisztensként dolgozom, az állatok mindig is nagyon közel álltak hozzám. dr. Sin Zoltánnak köszönhetően csöppentem bele a kutyás világba. 
Jelenleg a mentési-kutatási gyakorlatokban és az egyesületi adminisztrációban segédkezem, de célom, hogy minél aktívabb tagja legyek a csapatnak.
Kutyámmal, aki egy golden retriever, meg is kezdtük a tanulást és sokat gyakorlunk, hogy sikeres mentőkutya lehessen. Mangóval együtt fejlődünk, hogy felnőhessünk a mentőcsoport feladataihoz.  

Sin Attila

Segítő

Bemutatkozás

Sin Attila vagyok.
Gyermekkorom óta folyamatosan vannak kutyáink. Mind édesanyám, mind pedig édesapám hatással volt rám abban, hogy szeressem az állatokat, megismerjem a kutyakiképzés több szakágát, illetve, hogy részese lehessek kutatási-mentési gyakorlatoknak. Így annak ellenére, hogy jelen időben az állatorvostudományi egyetem hallgatója vagyok, és Budapesten töltöm időm jelentős részét, mégis, amikor itthon vagyok, igyekszem segítségére lenni a Csapatnak, és én szerkesztem a FÉM facebook oldalát is.

Botyánszki Edina

Segítő

Bemutatkozás

Botyánszki Edina vagyok, 1997-ben születtem. Állattenyésztő és állategészségügyi végzettségeimből adódóan jelenleg Magyarország első és egyetlen Suri Alpaka farmján vagyok állatgondozó, mindemellett egy békéscsabai Díszállatkereskedésben is dolgozom, bolti eladóként. Az állatok mindig is közel álltak a szívemhez, nem véletlen választottam ilyen szakirányú munkahelyet /munkahelyeket is. A mentőcsoportról dr. Sin Zoltán Elnök Úrtól hallottam, a megalapítás óta nyomon követem a fejlődését a csapatnak, ugyanis korábbi éveim alatt, állatorvosi asszisztensként dolgoztam a rendelőjében, ezáltal megmaradt a jó kapcsolatunk. Végül azért léptem be én is a csapatba, mert nagyon érdekesnek és fontosnak tartom az állatasszisztált foglalkozásokat, valamint engem is jó érzéssel tölt el, ha kutyákkal az oldalunkon tudunk másoknak segíteni.

Pék Katalin

Kutyavezető

Bemutatkozás

Pék Katalin vagyok. Jómagam 2009 óta kutyázok, 2019-ben nyitottam meg Szeghalmon a kutyaiskolámat. Gyerekkorom óta közel állnak hozzám a kutyák, ezt egy német juhászkutya tenyésztőnek köszönhetem. Az első kutyám is egy németjuhász volt, vele indult a pályafutásom. Azóta dolgoztam több fajta kutyával is, jelenleg egy német juhászkutyával és négy dobermannal élem a mindennapjaimat. A mentőcsoportról először dr. Sin Zoltántól hallottam, hiszen kutyáim kezelő állatorvosa. Megtetszett nagyon, amit a csapat képvisel és csinál, és én is kedvet kaptam ehhez a kutyás tevékenységhez.

Gyalai Edina

Segítő

Bemutatkozás

Gyalai Edina vagyok, 1977.11.28-án Mezőhegyesen születtem, tehát az idő és több, mint 40 év tapasztalata tett azzá, aki most vagyok, ezért örülök 50 felé közeledve, hogy még „új” fejezetet tudok nyitni az életemben. Körülbelül 15 éve élek Kardoskúton a családommal (párommal és 2 fiammal, valamint kutyáinkkal: Dolly nevű blue merle, border collie és Reyna nevű belga juhász, malinois négylábúinkkal). Battonyán töltöttem a gyermekkorom, általános és középiskolás éveim. Békéscsabán tanultam banki ügyintézőnek, logisztikai ügyintézőnek, majd Gyulán élelmiszer technikus lettem. Most Orosházán dolgozom a kórház Egynapos – Sebészet – Szemészetén. Már gyermekkoromban is imádtam az állatokat, az nem is kérdés, hogy a kutyák mennyire a szívem csücskei voltak. Ekkor persze még nem tudtam, hogyan is kell a kutyával bánni, megpróbálni az ő nyelvükön kommunikálni, ami még most is tanulást igényel. Már két családos anyaként jutottam el arra a szintre, amikor border collie került a házhoz, hogy a semmittevésből fel kell ébrednem, hogy neki többre van szüksége mint néhány perc simogatás, mint a csaholások a postásra, vagy hogy rohangáljon az udvaron . Szerettem volna mindent én megtanítani a kutyáinknak. Élveztem, hogy időről időre sikerélményem volt benne, de azok az apró, titoknak gondolt dolgok hiányoztak a tudatlan képzési technikámból ezért elkezdtem keresgetni olyan képzéseket ahol engem képeznek a kutyával való bánásmódra. Ekkor találtam rá a Future of Dogs Kutyaiskolára akik ilyen irányú képzést indítottak , melyet kitűnő minősítéssel fejeztem be, így váltam hivatalosan kutyakiképző és kutyaiskola vezetővé. Jelenleg Battonyán és Kardoskúton alapengedelmes feladatokat (melyből már mesterkurzust is elvégeztem) tanítok kutyusoknak. A jövőben is elsősorban tapasztalatszerzés, tanulás a célom. Szeretnék minél több korú, fajtájú kutyával együtt dolgozni. Továbbá legfontosabb számomra, hogy megpróbáljam átadni, a gazdiknak ugyanazt a fejlődést, amit én átéltem a kutyáimmal. Megtiszteltetésnek érzem, hogy F.É.M. elnöke, dr. Sin Zoltán felkeresett és a csapatuk tagjaként együtt dolgozhatom, tréningezhetek velük, amely szintén új ismereteket hoz számomra. Igyekszem a keresőkutyák életét, gyakorlatozásait is minél inkább megismerni! Tevékeny tagjává válni a csapatnak!

Mák Edina

Segítő

Bemutatkozás

Mák Edina vagyok, 1997-ben születtem. Kutyám, Akira, egy igazi társ az életemben – már rendelkezik BH vizsgával, és minden nap inspirál arra, hogy fejlődjünk, tanuljunk, és egyszer együtt is segíthessünk másokon. Gyerekkorom óta rajongok az állatokért, különösen a kutyákért, és régóta vágyom arra, hogy aktív résztvevője legyek egy olyan közösségnek, amely valódi segítséget nyújt a bajbajutottaknak. Ezért csatlakoztam a Földön-Égen Mentőcsoporthoz. Célom, hogy minél többet tanuljak a keresőkutyás munkáról, és Akirával együtt egyszer mi is bevethető párosként állhassunk helyt, mert szeretném megtanulni, hogyan válhat belőlünk igazi kereső páros. Hiszem, hogy a kutyák elképesztő érzékenységgel és odaadással képesek segíteni, és alig várom, hogy Akirával együtt én is részese lehessek ennek a hivatásnak. Hiszem, hogy a kutya és az ember közti kapcsolat erejével valóban életeket lehet megváltoztatni – és én szeretnék ennek a részese lenni.

Négylábú tagok

Technikai felszereltség

Drón segítségével pótolhatjuk azokat a képességeket, amellyel sem kétlábú, sem négylábú tagjaink nem rendelkeznek. Ez a manapság már közismert, szórakozásra is használatos eszköz végzi kutatási-mentési munkánkban  az „égi” feladatok egy részét szakképzett tagok távirányításával.
A drónok használata mentési műveleteknél nagy segítséget jelenthetnek,  mert lehetővé teszi a célirányos keresést. A fő szempont viszont az időfaktor, hiszen sok esetben fennáll különböző sérülések veszélye.

Terepgyakorlatok

Rólunk írták

Köszönjük értékelését!