Riasztás:
Három napon át bolyongott a bácsi, kutyákkal kerestük
Három napon és három fagyos éjszakán át bolyongott egy idős úr előbb Csongrádról Szentesre, onnan Szegvárra. A családja és a rendőrök mellett az orosházi Földön-Égen Mentőcsoport tagjaiként képzett kutyákkal kapcsolódtunk be a keresésbe.
Átlagos hétfő kora délután volt 2024. november 4-én, amikor riasztott a Földön-Égen Mentőcsoport (FÉM) ilyen célokra használt applikációja: “Szentesen eltűnt egy idős bácsi, a családtól kaptuk a felkérést a keresésre. 15 órakor indulunk. (NEM GYAKORLAT!!)”
Hamarosan jöttek az üzenetek, ki az, aki el tud szabadulni a munkahelyéről. Gyorsan összeállt a keresőcsapat, és elindultunk Orosházáról és Szegedről. Az úti cél a szentesi elkerülő út melletti hulladékkezelő telep volt, ahol utoljára látták az idős urat.
Meglett a nyom, de a bácsi “felszívódott”
Útközben jöttek a fontos részletek: két nappal korábban, november 2-án, szombaton délután a 78 éves férfi elindult kerékpárján Csongrádról Szentesre. A család még aznap tudott vele beszélni telefonon, majd megszakadt a kapcsolat. Az eltűnést bejelentették a rendőrségen, a hatóság kiadta az eltűnt személy körözését, a család pedig a Facebookon kérte a helyieket a hír megosztására.
A család vasárnap többször is bejárta a területet, de nem jártak sikerrel. Végül megtalálták mentőcsoportunk elérhetőségeit, és segítségünket kérték a riasztási telefonszámon.
A kutya gyorsan szagot fogott
A FÉM csapata hét önkéntessel és két kutyával 2 nappal az eltűnés után kapcsolódott be a keresésbe. Bár sok idő telt el, a hűvös időjárás miatt volt még némi esély, hogy a képzett kutyák nyomot találjanak.
Kérésünkre a családtagok elhozták az eltűnt személy ruháit és ágyneműjét, így bekapcsolódott a keresésbe a csapat mantrailinges kutyája Striky, aki szagminta segítségével azonnal nyomra bukkant, és hosszú pórázon haladva több mint 6 kilométeren át vezette a keresőket Szentesig, addig a pontig, ahol utoljára sikerült bemérni a férfi telefonját. Ám itt sajnos eltűnt a szagminta, közben pedig be is sötétedett, így fel kellett függeszteni a keresést.
Korábbi tapasztalataink alapján javaslatokat adtunk az aggódó családtagoknak, hogyan járjanak el a továbbiakban és jeleztük nekik, ha újabb nyomra bukkannak, keressenek minket, azonnal visszamegyünk.
Az ártéri erdőben találtak rá
Erre azonban szerencsére nem volt szükség. Még mielőtt kedden reggel folytatták volna a keresést, hívást kaptak: egy gátőr Szegvár mellett a Tisza ártéri erdejében megtalálta az idős urat, aki kipirult arccal, fél cipőjét elhagyva egy fának dőlve ücsörgött. A gátőr értesítette a mentőket, akik kórházba vitték, majd a vizsgálatok után kiderült, hogy a bácsi komolyabb sérülések nélkül megúszta a “kalandot”.
A FÉM belső üzenő csoportjában gyorsan körbement a jó hír. És bár nem mi találtuk meg az idős urat, mégis öröm volt olvasni a családtól kapott üzenetet:
„Szeretnénk kifejezni családunk háláját és nagyrabecsülését a kutatásban való részvételért. Munkájukkal megerősítettek bennünket, hogy a kutatást nem kell feladni, mert van még remény. És így is lett. Megnyugtató volt látni, milyen profizmussal dolgoztak. Fáradozásukat soha nem felejtjük el. Jövőbeni munkájukhoz sok sikert és kitartást kívánunk!”
A Benedek és a Várkonyi család Csongrádról
Ha ön is szeretné, hogy a hasonló esetekben gyorsan és hatékonyan tudjunk segíteni, támogassa önkéntes munkánkat!
Eszközbeszerzésre, képzésekre, egyéb költségekre szánt adományaikat az alábbi bankszámlaszámon tudjuk fogadni.
FÖLDÖN-ÉGEN MENTŐCSOPORT EGYESÜLET
10700316-74364871-51100005
Kérjük, a közleményben tüntesse fel az „adomány” szót.
Melega Krisztián